Městský dechový orchestr

Městský dechový orchestr

Historie dechového orchestru se mapuje již z dob Rakouska- Uherska. První doložené zmínky máme z doby před 2. světovou válkou. Tento orchestr byl tvořen hudebníky německé národnosti a jeho činnost byla válkou přerušena. Prvním kapelníkem poválečného orchestru se stal Karel Šášek. V průběhu padesátých let vzniká ve Šternberku i další orchestr při závodu Chronotechna.

 V roce 1979 byly oba orchestry sloučeny v jeden a tento byl ještě doplněn o hudebníky z tanečních orchestrů. Vzniklo tak opravdu reprezentativní těleso s více než 40 členy. Jeho dirigentem a uměleckým vedoucím se stal Václav Palička, který současně působil i jako dirigent Posádkové hudby Olomouc. O uměleckém vzestupu Městského dechového orchestru hovoří stále častější koncertní vystoupení ve Šternberku i jeho přilehlém okolí a i pozvánka k natáčení do České televize Ostrava….

Městský dechový orchestr

Během let se  orchestr pochopitelně obměnil, dirigenta Paličku nahradil Jindřich Zbožínek, po něm převzal taktovku Josef Růžička, který prozatím působil u orchestru nejdéle, téměř 20 let. 

Do října 2010 působil až do své náhlé smrti ve funkci dirigenta a uměleckého vedoucího pan Mgr. Miroslav Aberle. Dnes orchestr vystupuje pod taktovkou pana Jahna a pana Coufala. Městský dechový orchestr nyní čítá 20-25 hráčů a řadí se tak ke středně velkým orchestrům. Nutno podotknout, že všichni členové orchestru jsou amatéři. Orchestr pravidelně zkouší v prostorách MKZ, kde jsou pro něj vytvořeny ty nejlepší podmínky.

Orchestr se pravidelně účastní významných akcí města, z nichž připomeňme např. zahájení automobilového závodu Ecce Homo Šternberk, koncert na Hlavním náměstí v rámci Dnů evropského dědictví nebo kladení věnců u sochy Svobody. Kromě těchto aktivit orchestr vystupuje i na jiných akcích v přilehlém okolí. Všude, kde MDO doposud vystupoval, byly přijímány jeho výkony s nadšením, stejně tak i jeho převážně český repertoár.

Historické fotografie:dechovka

prvod

Pozvánka na akce

 • FOTOGRAFICKÁ SOUTĚŽ

  Kde: Kulturní dům

  Od 1. 5. 2017 do 1. 9. 2017

  Soutěžní fotografie zasílejte na e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

   

   
 • MY TŘI

  KDE: Kulturní dům

  KDY: 10. 6. 2017 ve 14:00

  VSTUPNÉ: ZDARMA

  Výstava potrvá do konce srpna.

   

   
 • Historické kočárky - vernisáž

  KDE: Expozice času

  KDY: 28. 6. 2017

  Výstava potrvá do října.

   

   
 • Tábory - Vzhůru za draky

  KDE: Expozice času

  KDY: 24. 7. - 28. 7. 2017

  CENA: 1 200 Kč

   

 • Tábory - Cestování časem II.

  KDE: Expozice času

  KDY: 7. 8. - 11. 8. 2017

  CENA: 1 200 Kč

Copyright © 2014 MKZ Šternberk. Všechna práva vyhrazena.