Podvečery s hudbou - Koncert pro akordeon a klarinet

14. 05. 2022 17.00 hodin Kde: Kulturní dům Šternberk Cena: ZDARMA

Podvečery s hudbou -  Koncert pro akordeon a klarinet

Dariusz Kownacki  -  akordeon

Dr. Mariusz Pucia  -  klarinet

 

 

Kulturní dům Šternberk
Sobota 14. 5. 2022
17.00 hodin
Vstupné ZDARMA

 

 

Dariusz Kownacki

Od roku 1998 do současnosti vykonává pravidelnou koncertní činnost jako sólista i komorní hráč. Je zakladatelem kapel Musica Vena a Lost Archive, dále spolupracovník kapely Silesia propagující tradiční hudbu Opolského Slezska. Koncertuje v Polsku a zahraničí (Koncerty v ČR, Německu, USA). Spolupracuje s kulturními organizacemi v regionu, vytváří a realizuje programy věnované tradiční kultuře Slezska:2017 - Projekt Nadace Very Young Culture Foundation - Opole Eduko - Folk is cool (spoluautor, lektor)

2018 - Projekt Nadace Very Young Culture Foundation - Opole Eduko - Etnoliptus Silesiensis (spoluautor, lektor)

Dariusz Kownacki je již mnoho let ceněným pedagogem.  Povzbuzuje své studenty, aby přijali výzvy v podobě účasti na koncertech a komunitních programech. Zvláště nadaným a pracovitým studentům poskytuje příležitosti k rozvoji jejich talentu prostřednictvím účasti na workshopech, mistrovských kurzech a hudebních soutěžích. Je zván jako porotce na polské a mezinárodní akordeonové soutěže. Je členem poroty a národním delegátem Confédération Mondiale de l'Accordéon.

 

Dr. Mariusz Pucia

Klarinetista, etnomuzikolog, specializující se na široce chápanou problematiku hudební kultury ve Slezsku. Absolvent Střední státní hudební školy v Opole a hudební vědy na Katolické univerzitě v Lublinu.

Od roku 1999 provádí nezávislé a ve spolupráci s výzkumnými centry v Polsku a po celém světě terénní průzkum domorodých komunit směrem k tradičnímu hudebnímu materiálu v regionech: Opole, Podlasie, Lublin, Huculszczyzna (Ukrajina), Slezské Texany (Spojené státy americké). Od roku 2012 je zaměstnán jako odborný asistent na Univerzitě v Opole.

Vítěz ocenění v soutěži Lidový fonogram 2009, spoluautor výzkumných a popularizačních projektů, např. výstavy Slezští Texasané včera a dnes (www.slask-texas.org). Pravidelnou koncertní činnost vede jako instrumentalista (mj. ve vědecké a umělecké iniciativě Lost Archive) a jako součást komorního vokálního souboru, jehož je zakladatelem a dirigentem.

 

The Lost Archive je originální výzkumný a popularizační projekt opolských hudebníků: Dariusz Kownacki a Mariusz Pucia. Hudební repertoár, zpočátku založený na unikátních - nejstarších dochovaných polskojazyčných nahrávkách tradiční hudby - tzv. Sbírka Paula Schmidta z roku 1913 byla postupně rozšiřována o skladby inspirované bohatým dědictvím mnoha dalších slezských sběratelů folkloru, staré poselství především z Opolského Slezska, projevující se v moderní, často avantgardní interpretaci využívající hybridní nástroje, elektronické zpracování zvuku a programování. Koncerty Ztraceného archivu jsou proto mimořádnou hudební cestou z pohodlné, současné perspektivy do vzdálené minulosti – do historie naší vlastní kultury a zdrojů identity. Důležitou součástí činnosti týmu je studium slezského folklóru.

 

 


Zpět na akce

© 2024 Městská kulturní zařízení, příspěvková organizace | firla.eu