Zájezdy do divadla

Přijímáme přihlášky na autobusovou dopravu do Moravského divadla v Olomouci.

Zájezdů se účastní pravidelní předplatitelé sk. K.
Cena dopravy do divadla a zpět je stanovena pro sezónu 2024/2025 na 100 Kč za osobu a dopravu na jedno představení.
Bližší informace pro zájemce: Dita Bajlová, tel.: +420 725 427 887

 

Program:

9. 12. 2024

Činohra

Filip Tailor, Tomáš Syrovátka

ELA!

Po úspěšných Božích mlýnech se olomoucká činohra vrací zpět ke kořenům, zpátky na Hanou. Tentokrát vzdáme hold bezesporu nejslavnější olomoucké rodačce Elišce Junkové, věhlasné automobilové závodnici, která platila za nejrychlejší ženu světa a je dodnes hodnocena jako nejúspěšnější automobilová závodnice všech dob. Její nelehký život i zářivou závodní kariéru zmapoval ve svém autorském textu Tomáš Syrovátka.

Ten byl dlouhá léta dramaturgem libereckého divadla F.X. Šaldy a jeho hry se s úspěchem uváděly např. v Klicperově divadle v Hradci Králové, ve Východočeském divadle v Pardubicích či v ostravské Komorní scéně Aréna. ELA! vznikala na míru přímo našemu souboru a snoubí v sobě nejen biografické prvky ze života Elišky Junkové, ale také celou řadu původních autorských písní, které osobitě a vtipně obohacují či přímo doplňují děj. Výsledkem tak není životopisné drama, ale hudební komedie inspirující se životem a sportovními úspěchy první dámy automobilového sportu. 

Texty písní z dílny Tomáše Syrovátky opatří autorskou hudbou Filip Tailor, který se následně ujme i hudebního nastudování. To vše podtrhnou nápadité a originální choreografie Petry Parvoničové, zatímco do atmosféry první poloviny 20. století nás přenesou scéna a kostýmy Miroslava Krále. Tvůrčí tým uzavírá umělecký šéf olomoucké činohry Roman Vencl, který se zhostí režie. Premiéra inscenace, vzdávající hold výrazné olomoucké osobnosti, jež šířila dobré jméno naší vlasti doslova po celém světě, bude zároveň i SVĚTOVOU DIVADELNÍ PREMIÉROU! 

Ve hře se objevují reálně existující osobnosti na pozadí skutečných historických událostí, konkrétní situace a dialogy jsou však smyšlené.                                          

Délka představení: cca 2 hodiny 20 minut, 1 přestávka

 

 

27. 1. 2025

Opera a opereta

Bedřich Smetana

Prodaná nevěsta

Jde tiše ranní krajinou. Svítá. Kráčí sama. Mezi rákosím a rosou vzpomíná na své vrcholné momenty v Londýně a New Yorku. Ano, teď na malou chvíli je opět Mařenkou. A ve svých fantastických snech jako by byla znovu svobodná a život nádherný. Mlha se zvedá. Svět ranní přírody v jižních Čechách prostupuje snovou říší Prodané nevěsty. 

Smetanova Prodaná nevěsta Janky Ryšánek Schmiedtové bude plná fantazie a vizuálně působivých obrazů. Režisérka dlouhodobě zkoumající českou klasiku odvypráví operu s úctou a láskou skrze vzpomínky legendární operní divy Emy Destinnové. I přesto však zůstane inscenace věrná slovu i hudbě Karla Sabiny a Bedřicha Smetany. Režisérka v Moravském divadle Olomouc pracovala už na dvou divácky úspěšných činoherních klasikách, a to Domě Bernardy Alby a Roku na vsi. 

 

Spoluúčinkuje orchestr a sbor Moravského divadla Olomouc.

Délka představení: cca 3 hodiny , 2 přestávky

 

10. 2. 2025

Činohra

Michal Sýkora

Konečně jsi doma! aneb Papírové mausoleum

 

Po několika letech v parlamentu se hlavní hrdinka Marta vrací do rodného domu, aby uprostřed své rodiny nabrala síly na nový život. To ale ještě netuší, že i její rodina za tu dobu prošla nečekanou proměnou…

Velký rodinný dům s krásnou vstupní halou, ve které čeká milující manžel a dospívající dcera, starostlivá babička a podporující sestra. To je rodinná idylka, kterou si pro svůj návrat domů Marta Skoumalová vysnila. Problém ale je, že tato idylka existuje pouze v její hlavě a střet s realitou čeká doslova za dveřmi již zmíněného domu. Po jejich otevření se totiž začne odehrávat příběh, kterému nechybí humor, šokující odhalení ani vztahová dramata.

Satirická tragikomedie ze současnosti z pera olomouckého spisovatele a scénáristy Michala Sýkory, který je autorsky podepsán například pod případy detektivů od Nejsvětější trojice jako jsou: Případ pro exorcistu (2012), Modré stíny (2013), Ještě není konec (2016), Pět mrtvých psů (2018) nebo Vodník (2019). V roce 2022 byl v České televizi uveden čtyřdílný detektivní seriál Pozadí událostí, na němž se podílel scénáristicky společně s Petrem Jarchovským. Tragikomedie Konečně jsi doma! je autorova divadelní prvotina, kterou Moravské divadlo uvede ve světové premiéře, a to v režii Petra Štindla.  

 

 

 

Odjezdy ze Šternberka z následujících nástupních míst: 

18:00 - Olomoucká - Tesco

18:05 - U nemocnice, Sadová zast.

18:08 - Dvorská

18:11 - Masarykova ulice

18:40 - příjezd za divadlo, Olomouc

Odjezd autobusu zpět do Šternberka se řídí délkou jednotlivých divadelních představení.

 

 

Historie zájezdů do divadla v Olomouci

Již koncem  50. let začala jezdit společně skupina divadelních přátel do Olomouce na představení tamního divadla  - dříve Státní divadlo O. Stibora Olomouc (1920–1990 ), od roku 1990 Moravského divadla.

V r. 1959 převzalo město Šternberk do své správy bývalý Okresní dům osvěty na tř. ČSA.

O dva roky později došlo k jeho sloučení se Závodním klubem n. p. Chronotechna a závodními kluby ostatních šternberských závodů a vytvoření Spojeného závodního klubu n. p. Chronotechna Šternberk, který se stal hlavním organizátorem kulturního dění ve městě. Nově vzniklá organizace začala mj. pořádat autobusové zájezdy do divadel mimo Šternberk, nejčastěji do olomouckého divadla.

 

Tylovo divadlo ve Šternberku

Budova Tylova divadla byla postavena v roce 1922 v dnešní Masarykové ulici jako Kino Saxinger. Jednalo se o patrovou podlouhlou budovu na obdélníkovém půdoryse, delší část do dnešní Kollárovy ulice. Na kratší straně obrácené do Masarykovy ulice byl malý přístřešek podpíraný úzkými sloupky, na němž byl nápis Saxingers Lichtspielhaus

 Kino zde fungovalo až do konce druhé světové války a po jejím skončení bylo převedeno do majetku města. Od roku 1952 zde byl dočasně sklad obilí.  

V místních orgánech Městského a okresního národního výboru vykrystalizovalo v říjnu 1953 rozhodnutí poskytnout tuto budovu divadlu. V dvorní části byla přistavěna přízemní přístavba, v sále orchestřiště, které později bylo uzavřené a sloužilo jako předscéna. 

Adaptován na šatny pro vystupující byl i sousední dům v Kolárově ulici. Sál měl kapacitu 574 míst.  Divadlo bylo slavnostně otevřeno 8. května 1955 Prodanou nevěstou od Bedřicha Smetany.  

V roce 1957 byla přistavěna v rámci akce „Z přízemní“ přístavba vchodu do Masarykovy ulice. Divadlo fungovalo nejen pro ochotníky, ale i pro zájezdní představení divadel hlavně z Olomouce a Opavy. Během druhé poloviny 20. století divadlo sloužilo častěji i pro další společenské akce jako koncerty, akademie, besídky apod. 

Od sedmdesátých let se zde promítaly i filmy. Žádná zásadní rekonstrukce nebyla od otevření divadla vykonána, budova začala pochopitelně chátrat a její vybavení značně zastaralo.  Město si nechalo vypracovat studii, ve které byly odhadnuty náklady renovace na 70 milionů korun. Jako jeho provozovatel bylo nuceno objekt z technických důvodů v roce 2008 uzavřít. Pro investici do divadelního prostoru byl vybrán projekt nového multikulturního centra v Kulturním domě, a proto městští zastupitelé schválili prodej nemovitosti soukromníkovi, což se v roce 2010 i stalo.

Ve Šternberku má bohatou historii a dlouhou tradici sahající do období první republiky české ochotnické a loutkové divadlo. Na tuto tradici českého divadla z období mezi dvěma světovými válkami po roce 1945 navázali divadelní ochotníci i loutkaři - Divadelní kroužek Národní jednoty Libuše, Jednota divadelních ochotníků, Kašpárkova družina, Loutkářský soubor Kašpárkova divadla. Domovskou scénou se stalo Kašpárkovo divadlo, které v roce 1949 bylo zprovozněno v původním zchátralém sále hostince U Bacchuse.  Kronika města Šternberka udává, že v letech 1946 – 1958 uvedlo Kašpárkovo  divadlo 63 her s 310 ochotníky a 53 000 návštěvníky. Mezi režiséry ochotnické scény patřili mj. otcové našich známých hereček Hany Macuichové a Lenky Kořínkové. 

Koncem 50. let začaly ochotnické soubory loutkařů i divadelníků zanikat. Důvodem byly politické a organizační změny ve společnosti (zatýkání některých ochotníků), rostoucí konkurence kina a televize. V 60. letech se divadelní scéna rozšířila o sál pro 100 návštěvníků v Domě osvěty – vzniklo komorní Divadlo 100, kde se prezentovala mladá kulturní generace - studentská divadla, mladé hudební skupiny, přednáškové večery, gymnasiální recitační kroužek, komponované hudební pořady.   

V  době koncem padesátých let minulého tisíciletí se právě začala psát tradice organizování zájezdů do divadla v Olomouci a tato tradice trvá až do současnosti.

[Použitý zdroj: Vlasta Hlůzová: Stopami šternberské historie, Šternberk 2011, 2. Vydání]

 

 

 

 

 

 

 

 

© 2024 Městská kulturní zařízení, příspěvková organizace | firla.eu